Wyszukaj

Reklama

Obsługiwane przez usługę Blogger.
środa, 6 kwietnia 2011

Sprawy weselnej papeterii


Autorem artykułu jest Tomasz Bury

Ślub to wielka i skomplikowana operacja, podczas której mniejsze sprawy mogą zwyczajnie zostać przypadkiem pominięte. Jedną z takich spraw są specjalnie zakupywane na ten cel artykuły piśmienne, czyli ślubna papeteria dla przesyłania najważniejszych informacji dotyczących ślubu.

Do każdej „ślubnej czynności” potrzebny będzie inny wzór dokumentu. Oczywiście są tacy, którzy wybierają papeterię kosztującą np.20 złotych za sztukę a inni z kolei, wybierają tę najtańszą. Zazwyczaj jednak wybory mieszczą się gdzieś pośrodku i pod tym względem należy zaplanować wydatki na ten cel.

Oto najważniejsze porady dotyczące tej kwestii.
Pierwszą i najważniejszą sprawą jest oczywiście wybór, zakup i wysłanie (lub dostarczenie osobiście) zaproszeń na ślub. W sytuacji, gdy osobiście udajemy się (pan młody, panna młoda) do zapraszanych gości nie ograniczmy się oczywiście do słownych zaproszeń, ale wręczamy przygotowane zaproszenie. Można przebierać i wybierać w rozmaitych rozmiarach i kształtach zaproszeń – a także zamykanych, składanych, z kokardkami, wstążkami i innymi ozdobnikami. Na zewnętrznej stronie można umieścić imiona nowożeńców a wewnątrz trzeba podać miejsce, datę ślubu, nazwiska oraz miejsce przyjęcia weselnego wraz z prośbą o potwierdzenie przybycia do określonego terminu. Zaproszenie może być również upiększone fragmentem miłosnego wiersza uznanego klasyka w dziedzinie poezji.

Zaproszenia mogą mieć charakter formalny, napisane urzędowym językiem i elegancją albo stylem dość swobodnym, mogą być zarówno obszerne treściowo lub lakoniczne. Najważniejsze, aby zawierało wszystkie niezbędne informacje, aby gość nie zaginął i dotarł szczęśliwie na ślub. Oczywiście, do zaproszeń potrzebne są koperty a takowe powinny być nieco większe formatem od formatu zaproszenia. Koperta chroni zaproszenie przez przypadkowym podniszczeniem, zagięciem i kosztuje grosze. Zarazem koperty w wielu przypadkach są dołączane standardowo do zakupywanych zaproszeń, co rozwiązuje problem zgodności wzornictwa. Wysyłając zaproszenie do gości oczekujemy potwierdzenia przybycia do określonego (wyznaczonego w powiadomieniu) czasu. W tym celu, możemy podać numery telefonów kontaktowych do pana lub pani młodej lub wysłać dodatkową kartę na udzielenie odpowiedzi wraz z zaadresowaną kopertą. Tego rodzaju karta w nagłówku zawiera francuski skrót RSVP (Repondez sil vous plait) czyli – prosimy o odpowiedź. Jeżeli planujemy dwa lub nawet trzy zestawy obiadowe, można dodatkowo poprosić o zaznaczenie w spisie tego zestawu, na który goście będą reflektować.

W przypadku szczególnych chęci albo gdy chcemy pozostawić swoim gościom dodatkową miłą pamiątkę ze ślubu, możemy zakupić pakiet tzw. „podziękowań”. Podziękowanie za przybycie i uczestniczenie w ślubie jest zazwyczaj wielkości zaproszenie i zawiera tradycyjne (lub mniej formalne i zindywidualizowane) podziękowania. Tego typu korespondencję należy wysyłać gościom najpóźniej sześć tygodni po weselu. Specyficznym i mało jeszcze w Polsce znanym rodzajem „ślubnej papeterii” są tzw. „bloczki na notatki”. Bloczki to nic innego jak u standaryzowane notatniki wydrukowane na pięknym i gładkim papierze kredowym, z datą ślubu i nazwiskami państwa młodych. Przekazywane są one wszystkim osobom, które mają podczas ślubu i wesela pewne „specjalne zadania” do wykonania – kiedy i dokąd jechać po zamówione kwiaty, trasa przejazdu do fotografa na ślubną sesję zdjęciową z drużbami, program oczepin, lista utworów jakie orkiestra musi bezwzględnie zagrać itd. Itp. W szczególnym przypadku bloczek może posłużyć jako, zapomniany już nieco rekwizyt, karnet taneczny – z kim i kiedy jesteśmy umówieni na wspólne pląsy.

W przypadku gdy nasi goście dojeżdżają na ślub z daleka, istnieje prawdopodobieństwo, że poproszą nas o zarezerwowanie miejsca w jakimś pobliskim hotelu lub pensjonacie. Nie każdy ma możliwość utrzymania „niepijącego kierowcy” i nie każdy mieszka na tyle blisko, iż może wrócić z wesela bezpośrednio do własnego mieszkania. W przypadku, gdy przyjeżdża z daleka większa liczba osób sprawa zarezerwowania miejsc w hotelu będzie miała zasadnicze znaczenie. Do tego celu przydają się specjalne standardowe powiadomienia zawierające informację o hotelu i dojeździe do niego. Wiele hoteli i pensjonatów w przypadku rezerwowania miejsc dla większej liczby osób oferuje również określone zniżki. Goście powinni przynajmniej na kilka dni przed ceremonią otrzymać listownie takie powiadomienia z adresem noclegu, telefonem kontaktowym oraz przejrzystą trasą dojazdu.

W razie potrzeby można również dołączyć telefony lokalnych firm taksówkowych albo rozkłady jazdy miejscowej komunikacji. Jeżeli jednak sami chcemy zadbać o dostarczenie naszych gości do przygotowanych pokoi, musimy ich o tym poinformować z zaznaczeniem – jaka będzie forma transportu i o jakiej godzinie. Zaproszenia i powiadomienia ślubne można zamówić w Internecie albo wybrać wspólnie w pobliskim sklepie z tego typu akcesoriami. Można wybrać styl prosty ale komunikatywny albo elegancki z pełnymi i wyczerpującymi informacjami. No i oczywiście, panna młoda powinna również na jakiejś eleganckiej ślubnej papeterii poinformować swojego szefa o zmianie nazwiska. Aby nie było później niepotrzebnych nieporozumień.

---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Translate

Popularne posty

Obserwatorzy